logo Hejlová
wound, wounds, wounded-106374.jpg

Horečky nebo „drobná“ zranění, proč?

Přemýšleli jste někdy o významu horeček, bolavých zad, vymknutých kotníků,...?

Napadá mě výborné přirovnání funkcí našeho těla k automobilu. V autě máme různé kontrolky (teplota motoru, hladina oleje, otáčkoměr,…). Když vám bude zuřivě blikat kontrolka teploty motoru a uvidíte kouř z kapoty, pojedete dál?

Stejné to je i našem těle. Akorát my máme místo kontrolek emoce a symptomy (příznaky – otoky, teploty, svědění). Když ignorujeme emoce (třeba narůstající vztek) je to stejné jako ignorovat kontrolku přehřátí motoru. Pokud nic nezměníte tak tyto signáli přejdou k ne-mocem.

Největší problém je v tom, že když se nějaký symptom objeví, tak nás obtěžuje a my místo toho abychom vyřešili příčinu ho ignorujeme, snažíme se ho potlačit (většinou léky). Nejběžnější řešení v naší společnosti je jít k lékaři a symptom potlačit. Chci vám ukázat i jiný způsob. Symptom není problém, je to návod jak problém vyřešit.

Co zde píšu platí u dětí i dospělých, u všech lidí na této planetě.

Proč mám horečku a co dělat?

Tělo vám dává znamení, že je někde uvnitř zánět. Původce zánětu je citlivý na teplotu.

Proto, když máte teplotu, tak se na ni nedívejte jako na problém který je třeba „opravit“ – snížit teplotu.

Když máte teplotu, PODPOŘTE TEN PROCES. Vlezte si pod peřinu, podpořte své tělo, pořádně se vypoťte.

Samozřejmě toto platí u teplot do 40 stupňů! Teploty 38-40 stupňů jsou normální reakce těla na zánět.

Naše snaha snižovat teplotu snižuje schopnost těla zničit původce infekce. Když se vypotíte, teplota sama klesne, protože se už vypořádala s původci infekce.

Proč mám otok a co s tím?

Otok se vám většinou nelíbí, místo je nateklé, a proto je nejčastější reakcí místo zchladit. Říká se, že otok je nejlepší ledovat, aby splaskl.

Otok však není trest. Je to milióny let vyvíjená pomoc v situacích do kterých jste se právě dostali (vyvrknutý kotník, obražené rameno, voda v koleni,..).

Při vyvrknutí jste si poranili spoustu buněk a tkání. Zůstala tam všude spousta buněčného odpadu, který je potřeba dostat z těla ven.

Jak se dostane z těla ven? Tělní systém uvolní spoustu tekutin z krevního oběhu. Tato tekutina se jmenuje lymfa a způsobuje otok tkáně.

A proč se to tak děje? Protože lymfa slouži jako „odpad v umyvadle“. Přebytek lymfy jde do lymfatických cév, ve kterých jsou „filtry“(lymfatické uzliny). Tyto filtry tekutinu přefiltrují, zbaví všech věcí které do těla nepatří. Tímto způsobem se jich zbaví a pokud je potřeba i neutralizují infekci.

Když otok zchladíte a ten splaske, tak „odpadky“ v těle zůstanou na místě. Jejich odstranění a vyhojení tkáně pak trvá mnohem déle.

Proč mě něco bolí a co s tím?

Když vás třeba bolí záda, kotník, rameno, loket,… Jste z toho nervórní, většina lidí jde k lékaři nebo si vezmou nějaký prášek na potlačení bolesti (potlačení symptomu). Bolest vám vadí.

Bolest však nemá být problém je to informace, zpětná vazba vašeho těla.

Vaše tělo vám říká, že místo které vás bolí není v pořádku. Pokud toto místo nebudete používat, tak to dá tělo zase dopořádku. Pokud však neuposlechnete, tak vám to dá tělo jasně najevo (bolestí).

Jsme tvůrci svého zdraví, stačí si naslouchat

Symptomy nejsou problém, ale informace vašeho těla, že se něco děje. Každý tento symptom má hlubší význam a dá se přijít na to jaký. Když pak příčinu vyřešíte (ne jen zamaskujete léky), tak se symptom zhojí.

Když pochopíte, co vám chce vaše tělo říct, tak se nebude muset pořád připomínat.

Nejsnáze tyto věci vnímám u svých dětí a sama sebe. U nás se hned neběží pro „zázračnou“ pilulku nebo k lékaři a musím říct, že mi to tak vyhovuje mnohem více.

Už jen vědomí toho, že můžu řídit svůj život/zdraví je ohromně posilující a uklidňujicí 🙂 Přeji vám mnoho zdraví a spokojenosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *